ته دیگ سیب زمینی

بزرگی می گفت:سیب زمینی هم هستی،ته دیگش باش!

هرشب...

/ بازدید : ۶۵

با اینکه خدا را منحصر به گروهی بکنیم کاملا مخالفم.همانطور که از بیان دفاعیه برای خدا تنفر دارم.ولی یک چیزی سر مرا خیلی گرم می کند:کار و کاسبی با خدا!

این کار در همه جای دنیا و در همه زمان ها انجام می شده.کاری به پیش از اینهایش ندارم چون میخواهم از زمان خودم بگویم.مردمی در این دنیا هستند که خدا را تنها با اسلام،در مسجد،در حال زجه و چنگ انداختن به صورت،قرآن به سر گرفته و پریشان به رسمیت می شناسند.خوب بود که الان یک پرویز پرستویی می آمد و می گفت:خدا که فقط مال ما نیست...

بله؛خدا فقط مال چادری ها و کسانی که ریش خود را با تیغ نمیزنند نیست.

خدا تنها در شب قدر و در مسجد و پس از کلی بی خوابی عظمت خود را به ما نشان نمی دهد.

قطعا خدا مال کسی که شب های قدر تا صبح که چه عرض کنم بلکه تا بعدازظهر فردایش هم خوابیده هم هست.

مال کسی که اصلا روزه نمی گیرد و آنقدر در مدرسه به زور ناظم و کتک هایش نماز خوانده که حالا با دیدن سجاده کهیر می زند هم هست.

مال آن بومی شاخ آفریقا که اصلا عربی بلد نیست و نمی تواند غلیظ بگوید«الغوث» هست.

حتی مال کسی که الان در کاباره ای در آنطرف دنیا دارد کمرش را تکان می دهد و کلا نمیداند شب قدر چیست و سرنوشت و تقدیر چیست هم هست.

پس دیگر چه زوری باید زد؟راستی راستی مگر خدا هم زور زورکی می شود؟

چرا باید خدا را لابه لای سطر های عربی دعا ها و روضه های مبلغانه پیدا کرد فقط؟این خدایی که به اِن تا زبان زنده و مرده و هنوز به دنیا نیامده دنیا مسلط است واقعا نیازی به این لحن های مسخره ما دارد؟اصلا او که از دل ها خبر دارد؛چرا اصرار داریم طوری فریاد بزنیم که صدایمان به آسمان برسد؟مگر کفر نیست که برایش جا و مکان و ابعاد فیزیکی در نظر گرفت؟

بخدا من خدا را یک شب معمولی زیر آسمان پهناوری پیدا کردم و از عظمتش اشک ریختم.

یک شب هم که نه سرنوشتی در آن نوشته می شد و نه فرشته ها لیست بهشت می بستند من با گوش دادن یک موسیقی به مرگ فکر کردم و آنقدر عمیق بود که تنم لرزید و احساس کردم خدا دستهایش را آنقدر وسعت داده که من هم توی بغلش جا شده ام.من و همه همراهان تنهایم در زمین.

یک روز صبح توی اتوبوس نشسته بودم و کیف پولم را فراموش کرده بودم.هیچ مرد سبز قبایی نیامد مرا با چوب دستی اش ببرد تا آبرویم نرود؛یک دختر خیلی غریبه دست کرد توی جیبش و کرایه ام را حساب کرد و من خدا را دیدم که هم مراقب او بود و هم من.

یکبار در متروی شلوغ تهران خدا را مثل مادری دیدم که پاهایش را دراز کرده و مردم خسته روی زانو هایش خوابیده بودند.و خدا هم خدای آنها بود و هم دستفروش های مترو و هم مولتی میلیاردرهای فرمانیه و هم مسافر های ترمینال جنوب.

شاید خدا هم خنده اش بگیرد وقتی می بیند داریم برای چندصدمین بار دعایی را می خوانیم که معنی یک سطرش را هم نمی فهمیم و یکبار هم کنجکاو نشده ایم که ترجه فارسی اش را نگاه کنیم؛حتما خنده اش میگیرد از بنده هایی که جرات نکرده اند یک شب که از بی خوابی به دیوار خیره شده اند درباره خدایشان شک کنند و با خودشان بگویند:نکنه همه چی سرکاریه؟!و بعد خودشان را مقرب الهی می دانند.

از خدا چیزی نمی دانم.تنها میدانم امشب من وظیفه مهم تری دارم.مثل اینکه بنشینم و به سال گذشته ام فکر کنم وببینم آیادوست دارم سال دیگر هم مثل پارسال بگذرانم یا نه،به خدا و اینکه چقدراحتمال سرکاری بودن ماجرا وجود دارد فکر کنم،به آن 28 نفری که بازی آلمان_برزیل را درست پیش بینی کرده بودند فکر کنم،به خانواده های کسانی که عضو داعش شده اند فکر کنم...باید جوشن کبیر را بخوانم؛اما طوری که بفهمم یعنی چه...باید از خدا روحی عمیق و قلبی آرام وعقیده ای مطمئن بخواهم.باید خودم سرنوشتم ر بنویسم و ابتدای آن این را خواهم نوشت:هرشب شب قدر است اگر قدر بدانیم.

 

+این مطلب را دیشب نوشتم.بعد نشستم ترجمه جوشن کبیر را بخوانم.خیلی فوق العاده بود ولی من ظرفیتم چند صفحه بیشتر نبود.مفاتیح با بستم،کاپوچینوی کنار دستم را سر کشیدم و گرفتم خوابیدم.داشتم با خودم می گفتم:مگر خدا خدای کسانی که از سر و کول نسکافه و چای و کافئین بالا می روند و شب ها هیچ انگیزه ای به جز فوتبال برای بیدار ماندن ندارند و شب قدر همیشه وسط مسجد خوابشان گرفته و خوابیده اند....نیست؟

نویسنده : وجوج جیم ۰ لایک:)
آقای دال
25 Khordad 14:02
مغلطه اندر مغلطه. پدر خانواده فرزندانش را دوست دارد. چون فرزندش هستند. آنهایی که حرف گوش کن ترند را خب بیشتر دوست دارد. فرمان حضرت حق مبنی بر عربی خواندن نماز و ادعیه بوده. به نظر بی معنی می رسد(هر چند نیست)؟ فرمان حضرت حق است. حرف حرف خداوند است. حالا تمسخر اینچنینی فرزندان حرف گوش کن یقینا باعث رنجش پدر می شود. عذر بیاورید برای کوتاهی هایتان در عبادت. افتخار نکنید. افتخاری ندارد اینها. و اینکه شما کسانی که کثافت وجودشان بر حقیقت روحشان مسلط شده را مقرب و کسانی که حرف های خدا را می شنوند "نکنه کلا سرکاریه؟" و ... می خوانید. مرد سبز قبا اگر منظورتان حضرت صاحب زمان است که استغفار کنید با این الحان. دعای جوشن کبیر که از اهم ادعیه است را اگر دعایی که "این همه خوندیم یه کلمه شو نمیفهمیم" منظورتان بود ، اشاره کنم که اولا این دعا دارای لفظ جلاله اسم اعظم است که خودتان میدانید چه مقامی دارد. ثانیا تفقه در ترجمه چه منافاتی با خواندن دعا دارد ؟ مگر ترجمه کامل فقط یه کلمه از عربی به فارسی ممکن است ؟ ابدا. خدا ، خدای همه هست. اما آنهایی که بیشتر به سمتش حرکت کنند را بیشتر دوست دارد.
پاسخ :
مسیح در اورشیلم مردم رو به پرستش خدا دعوت کرد و حواریون گفته هاش رو نوشتند،دین اسلام در عربستان ظهور کرد و عربی شد...زرتشت هم در ایران باستان به زبان خودشون براشون از خدا گفت.زبان یک قرار داده که توسط بشر گذاشته شده ولی آیا پیام اصلی که موجودیت خداست تفاوتی کرده؟اگر بنا زبان عربی غلیظ هست و بس پس تکلیف کر و لال ها چی میشه؟اونها در قعر جهنم هستن چون نمیتونن این زبان رو درک کنن؟
به نظرم کسانی با تفکر شما از اسلام یکی از دلایل جدی دین گریزی مردم هستن.این که چه کسی با خدای خودش چه طوری عشقش میکشه حال کنه به دیگران مربوط نیست.نگران هم نباشید که دامان «پاک» شما به نجاست ما آلوده بشه.قبر های ما جدا هستن  اما خدای ما یکی.اما تصور ماست که خدا رو قاطع و بی رحم یا مهربان و بخشنده تداعی میکنه.
 اضافه هم بکنم که منظورم از مرد سبز قبا به هیچ وجه امام غایبمان نبود.اگر ابهامی هست بپرسید بعد رگبار را به طرف ما بگیرید.
 نکنه کلا سر کاریه هم قضیه اش هیچ ربطی به اینکه گفتید ندارد.چرا هر کسی که ثل شما فکر نمی کند را مرتد می دانید؟
دختر خوب
25 Khordad 11:55
عزیزم..!
شاید یه کوچولو متنتو ک\ی کردم...
ما حتا معنی قران رو هم نمیدونیم و از سر تکلیف سالی یبار میخونیم...
پریدم...هیچ کدوم از این شبها مسجد نمیرم...
حتا حسینیه یا خونه ی عمه و همسایه ی خواهرم که آرایشگر محله...
حتا تنها نمیخونم...حتا ترجمه....
به درکی از قدر نرسیدم...
نمیدونم آرزو ها و حساب کتابا ماا اول سال خورشیدیه...مال تولده یا مال لیله الرغائبه یا مال شبای قدر...اوف....
تو یه آتیشی گیر کردم که با خلصنا من النار سرد نمیشه...

پاسخ :
عزیزم:)))
خدا به زیادی اعمال نگاه نمیکنه....این دل و این نیت اعماله که مهمه
«برای رسیدن به خدا به تعداد آدم های روی زمین راه وجود داره»:)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
About Me
اگه کفگیرتون خورد ته دیگ...غصه نخورین چون بهترین قسمت یه قابلمه ته دیگشه.با ته دیگای زندگیتون حال کنید.مشکلات زمینی...ته دیگای سیب زمینی بهمون تحویل میدن...هرچقدر سخت تر باشن ته دیگامون برشته ترن
پیوند های روزانه
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان